Online Terapist

Gitgide daha çok insanın tercih ettiği online terapi konusunda pek çok insan doğru online terapist uzmanını nasıl seçeceği konusunda zorluk yaşıyor.

Online terapist ya da yüz yüze terapi uzmanı arayışında elbette dikkat etmeniz gereken genel şeyler var.  Öncelikle hangi alanda yardım aradığınıza odaklanın. Terapi çok geniş bir konu ve çok fazla yardım alanı var. Kişiler bu alanlara göre uzmanlaşır. Tahmin edebileceğiniz gibi bir kimsenin çok sayıda alanda uzman olması çok da mümkün değil. O halde ilk adım online terapide yardım istediğiniz alanı belirlemek olsun.

Belirlediğiniz alan sizin yardım istediğiniz “konu başlığı”dır. Panik, depresyon, evlilik sorunları gibi başlıklar üzerinden arama yapabileceğiniz gibi “online terapi” ya da online terapist” kelimeleri ile arama motorlarına girip uzmanların özgeçmişlerini inceleyebilirsiniz. Genellikle terapistler çalıştıkları alanları, konu başlıkları halinde sıralayarak size hangi konularda hizmet verebileceklerine dair açıklayıcı yardımlarda bulunurlar. Sorun alanınızda terapi yapmada deneyimli bir online terapist online terapiye başlama konusunda sizin için oldukça rahatlatıcı olabilir. 

Online terapi almak istediğinizde, online terapistin özgeçmişinde ruh sağlığı alanında eğitim alıp almadığı; uzman unvanı varsa bunu hak edecek bir yüksek lisans ya da uzmanlık verme yetkisine sahip bir kurumdan belgesi olup olmadığına bakabilirsiniz. Ayrıca kaç yıllık tecrübeye sahip olduğu, varsa terapi dışında eğitim, seminer çalışmaları gibi konular da o online terapistin yeterliliği hakkında bilgi verebilir. 

Online Terapist Alanında Uzman Olmalı

Online terapi almak isteyen bir kimse online terapist ararken yaşadığı problemin ne denli büyük olduğuna da dikkat etmeli. Eğer çok büyük bir problemle karşı karşıya iseniz kesinlikle alanında deneyimli bir uzmana başvurmalısınız. Aradığınız online terapist size uzman unvanı ile online terapi hizmeti vermeli. Ancak danışmanlık ya da koçluk düzeyinde bir konu alanınız varsa mesleki tecrübesinin çok fazla olması illa ki gerekmeyebilir.

Aslında günümüzde bu araştırmalar eskisi kadar zor değil. Eskiden uzmanlara sadece yazılı kaynaklardan ulaşabilirken günümüzde pek çok uzman görsel ve sosyal medyada videoları, paylaşımları ile mevcut ve daha dokunulabilir mesafedeler. Bu durum online terapiye başlama isteğinde olan biri için online terapist bulmayı oldukça kolaylaştırıyor. 

Doğru adımlar izlendiğinde online terapinin yasal olarak da hizmet bakımından da yüz yüze terapiden farkı yoktur. Hangi konuda ne tür bir uzman arıyor olursanız olun unutmamanız gereken: iyileşmenin sorumluluğu sizdedir ancak online terapide güvenliğinizi, mahremiyetinizi sağlamak, ulaşılabilir olmak, sizi seanslar konusunda net bir şekilde aydınlatmak başvurduğunuz online terapistin sorumluluğundadır.

Soru ve Önerileriniz İçin Bize Yazabilirsiniz

Her an her yerde bir telefon kadar yakınız